пʼятницю, 9 грудня 2016 р.

           Тема виховної справи у 8 класі:   Сучасна людина – яка вона?
                                            Автор: О В Ткачук класний      
                                                                         керівник 8 класу
                                                                                          
     МЕТА: ознайомити учнів з основними складовими , які можуть входити до  поняття «СУЧАСНА ЛЮДИНА» ,обговорити різні ситуації, які можуть впливати  на підлітків, навчити бути впевненому в собі, вести здоровий спосіб життя, виховати почуття відповідальності, почуття  патріотизму, повагу до батьків.
   Основні поняття та терміни: сучасна людина;  комунікабельність, знаюча людина,  Сократівська бесіда, патріот своєї держави .
 Форми і методи роботи: мозковий штурм, групова робота.
 Обладнання:  записи на дошці, прислів’я, картки для складання схеми, тести.
                                                              Хід заняття
Вступне слово вчителя.
   Сучасна людина — це стан душі, мислення. Воно досягається шляхом завзятого навчання, роботи над собою. Зрозуміло, що духовність сучасної людини закладається в школі. Саме тут вона одержує перші знання і уявлення про життя.
   Деякі ваші однолітки вже зараз знають, ким би вони хотіли бути. Вони вивчають іноземні мови, комп'ютер, багато читають. І звичайно, чимало часу проводять у спортзалі.  Я думаю, ті, хто прагне відкрити для себе щось нове, і є сучасні люди.
       Тема нашої виховної справи : « Сучасна людина – яка вона»?
Виступаючи перед загальними зборами медичної спільноти міста Портмунда (Англія), доктор Рональд Гібсон почав свою доповідь чотирма цитатами.
 Цитата перша:   "Наша молодь любить розкіш, вона погано вихована, вона глузує над начальством і анітрохи не поважає людей похилого віку. Наші нинішні діти стали тиранами; вони не встають, коли до кімнати входить літня людина, суперечать своїм батькам. Простіше кажучи, вони дуже погані. "
 Цитата друга:  "Я втратив усякі надії щодо майбутнього нашої країни, якщо сьогоднішня молодь завтра візьме в свої руки кермо влади, бо ця молодь нестерпна, невитримана, просто жахлива."
Цитата третя:  "Наш світ досяг критичної стадії. Діти більше не слухаються своїх батьків. Мабуть, кінець світу вже не дуже далекий."
Цитата четверта: "Ця молодь зіпсувалась до глибини душі. Молоді люди підступні і недбайливі. Ніколи вони не будуть схожими на молодь минулих часів. Молоде покоління сьогоднішнього дня не зуміє зберегти нашу культуру."
     Після того як частина аудиторії вибухнула оплесками, доктор Гібсон відкрив імена авторів цитат.
     Перша запозичена у Сократа (470-399 рр. до н. е.), друга - у Гесіода (бл. 720 р. до н. е.), третій вислів належить одному єгипетському жрецеві, що жив за 2000 років до н. е.. ; четверта виявлена ​​зовсім недавно на глиняному горщику, знайденому серед розвалин Вавілона. Вік цього горщика - понад 3000 років.
    Завжди так було і так є , і так буде, що  завжди між поколіннями будуть певні протиріччя, різні погляди на життя . І навіть тепер ми можемо почути від наших батьків , дідусів , бабусь, що от ви , сучасні , ви нічого не знаєте, не розумієте і так далі.
      Багато століть тому відомий мислитель Сократ збирав своїх учнів, щоби разом обговорити різні проблеми. Говорили переважно учні, Сократ же ставив їм запитання і поєднував думки логічними зв'язками. Чого прагнув великий учитель і філософ? Навчити своїх учнів розмірковувати і висловлювати правдиві, справедливі і розумні думки. , основні умови — думка, слово і логіка.
 От і ми спробуємо стати учнями славетного мислителя. Але перед тим, як розпочати Сократівську бесіду, давайте визначимо її правила.
 Правила сократівської бесіди:
 1. Не можу мовчати.
 2. Поважаю співбесідника.
 3. Платон мені друг, але істина дорожча.
 4. Заговори, щоб я тебе почув.
 Сократівська бесіда передбачає діалог. Тож будьте готові швидко відповідати на запитання.
 Розпочнемо бесіду з розминки, мета якої — активізувати думки. Відповідати на запитання серйозно не обов'язково, відповіді можуть бути і жартівливі. Але участь у розминці мають взяти усі присутні.
Запитання до учнів.
 Учитель ставить запитання. На кожне запитання учні відповідають по черзі.
 Який у тебе зараз настрій?
Коли плануєш женитися?
Що потрібно , для того щоб ти посміхнулася?
Скільки  тобі потрібно грошей для повного щастя?
Хто для тебе найдорожчі люди?
Чому в тебе бувають погані оцінки?
Що тобі подобається в дівчатах?
Чого ти ніколи не пробачиш?
Про що ти мрієш?
А скільки ти б хотіла мати дітей?
А ти вважаєш себе модною?
А ти сидиш цілими днями в контактах?
А яка страва тобі найбільш до вподоби?
А правда що ти не завжди слухняна донечка?
А ти вже обрав собі майбутню професію?
Чи займаєшся ти чи любиш якийсь вид спорту?
Як ти ставишся до людей які люблять глузувати з інших?
Чи є щось таке чого ти боїшся?
Чи часто ти хворієш?
Чим тобі подобається, чи не подобається навчання в школі.
 Який у тебе настрій зазвичай?
 З якими людьми тобі приємніше спілкуватись?
 Як ти гадаєш, чим будеш займатися, наприклад, через п'ять (десять) років?
Чи хочеш ти жити за кордоном? Чому?
         Дякую . Тепер, коли ми трохи звикли до ролі співбесідників, перейдемо до обговорення основної теми, заради якої ми зібралися.
«Пам'ятай,  життя є дар, великий дар, і той хто  не цінує, цього дарунка не заслуговує »
                                                                                                          Леонардо да Вінчі.
     Сучасний - що відноситься до цього, поточного часу, до справжньої, даної епохи Сучасність - багатозвучні гамма понять і почуттів, що пов'язують людини і життя.  Право бути сучасним завойовується в у осягненні цього різноманіття, в сприйнятті його, у виробленні моральних позицій. Сучасна людина - перш за все, морально зріла людина, отже,  багато за що відповідає.
1. Поділ класу на групи ( на столах фломастери, перові фігури людини).
 Кожна група отримає людину, зробіть з неї сучасну, якою вона повинна бути на ваш погляд, щоб можна було вважати її сучасною? (  Час 3 хв.)
2.Презентація відповідей.
3.Складання схеми  : « Сучасна людина».    
ЗДОРОВА
Одна із серйозних проблем нашого суспільства - це різке збільшення споживання алкоголю, особливо підлітками, а також паління, починаючи з раннього віку та інші безпосередньо пов'язані з цим негативні явища. Тут і злочинність, і наркотики, і венеричні захворювання і т.д.
 Нерідко можна побачити, як хлопчики і дівчатка по дорозі до школи потягують яке-небудь «просунуте» або «правильне» пиво, закушуючи сигаретою. У більшості своїй випивають і курять зовсім не тому, що їм дуже хочеться.
    Як це часто буває, підліток, опинившись у компанії, соромиться у чому-небудь відмовити одноліткам, прагне вступати в усьому так само, як вони, йому лестить можливість подобатися тусовці, в якій він опинився, і він погоджується на все, що від нього вимагають , або навіть просто пропонують. Як правило, підліткам хочеться здаватися дорослими, крутими, звернути на себе увагу.  Підлітки вважають, що вони насправді дуже прикольні і сучасні.
    Психологічно підліток, навіть самий крутий на вигляд, завжди відчуває якусь невпевненість у собі. Свою вторинність, чи що, якусь беззахисність в дорослому світі, де все поки належить не йому. І це почуття багато ховають під жестами типу :  «  А давай наливай, що, ми маленькі, чи що ...»  І наливають, і п'ють. Як дорослі люди. Забуваючи при цьому, що головний пріоритет дорослого, сучасної людини - це нести відповідальність за своє життя і здоров'я.
 Таким чином, той, хто не може протистояти шкідливим звичкам є не сучасним, відсталим у всіх відносинах людиною.
 Нерідко, коли мова заходить про здоровий спосіб життя, то під цим розуміють відсутність шкідливих звичок і заняття спортом.
 Ніхто не візьме на себе сміливість заперечувати значення спорту в нашому житті. Це красиво, захоплююче, це захоплююче видовище. Однак ставити знак рівності між здоровим способом життя і спортом я б не став. Нерідко трапляється так, що відомі, видатні спортсмени, закінчивши кар'єру або просто домігшись гучних перемог, раптом несподівано для всіх підсаджуються на алкоголь, а то й на голку. Футбольний бог Марадонна - найяскравіший тому приклад.
Таким чином, фізично міцний, але слабкий душею, бідний почуттями людина пасує перед труднощами сучасного життя. Тобто така людина не може вважатися сучасним і успішним.
ЦІЛЕСПРЯМОВАНА
«Жодне діло не можна зробити добре, якщо не відомо, чого хочеш досягти.» (О. Макаренко.)  
«Якщо ти прямуєш до мети і будеш дорогою зупинятися, щоб жбурляти камінням у будь-яку собаку, що гавкає на тебе, то ніколи не дістанешся своєї мети.» (Ф. Достоєвський.
МАЄ ГАРНИЙ ВИГЛЯД
  Уявіть ситуацію. Ви зустрічаєте на вулиці абсолютно незнайому людину, і він привернув вашу увагу зовнішнім виглядом, стриманістю манер, ввічливістю звернення, домірністю в модному одязі, бездоганною зачіскою.  Він пройшов у вас перед очима і залишив хороше враження. Ви думаєте про те, що це цілком сучасний, гідна людина. Але людина проявляється у вчинках, в дії.
   І ось ця ж людина заходить в трамвай, і хтось його ненавмисно штовхнув або наступив на ногу. На очах відбувається метаморфоза. Зникає стриманість, кудись іде ввічливість, нічого не залишається від привабливості. Не соромлячись у словах, на весь голос людина зі злісним виразом обличчя починає лаяти сусіда. Значить це людина не сучасний, а тільки здавався таким.
КОМУНІКАБЕЛЬНА
   Часто зустрічаються люди, котрі відлякують від себе інших, тому часто залишаються самотніми, незрозумілими, невдахами у всьому. Мабуть, підсвідомо вони прагнуть бути незалежними інтелектуально, матеріально та фізично.
  Хочеш перевірити на скільки ти комунікабельний? Пропоную пройти цікавий та простий тест. На запитання слід відповідати швидко, обираючи для відповіді три варіанти: «так», «ні», «не знаю».
                               Тест « На скільки ти комунікабельний».
1. Ти добре розумієшся на мові жестів?
 2. Ти часто ставиш себе на чиєсь місце?
 3. Якщо комусь не цікаво з тобою розмовляти ти помічаєш це відразу?
 4. Ти умієш слухати інших?
 5. Ти завжди вірно оцінюєш інших?
 6. Тобі під силу передбачити, з ким із твоїх знайомих хто потоваришує?
 7. Люди часто приходять до тебе із своїми потребами?
 8. Тобі відразу помітно, що у співрозмовника немає настрою?
 9. Ти вмієш розібратися з тим, коли не варто бути надто наполегливим?
   А тепер підрахуй свої результати. За кожну відповідь так ставиш собі 2 бали, за «не знаю» -1 бал. За «ні» – нічого не ставиш. Якщо сума балів менше 8, що ти не вельми говіркий. Може тебе настільки поглинули власні турботи , що до інших уже ніякого діла. Треба навчитися спостерігати за людьми, помічати настрій, допомагати їм вирішувати проблеми.
    Якщо ти набрав більше 8 балів, то можу тебе привітати: з людьми умієш не лише говорити правильно, але й вибираєш цікаві теми. Зрозуміла тобі й мова жестів. З тобою не лише приємно мати справу, а й варто звертатися за порадою. Якщо в тебе понад 15 балів то ти просто створений для того, аби допомагати людям. Чи не забуваєш ти за цим всім про себе. Втім тобі видніше.

Добре вчиться та знаюча
  Хороша освіта. Сучасно це чи не сучасно?
   Освіта - цілеспрямований процес навчання і виховання в інтересах особистості, суспільства і держави. Не закладеш фундамент тих знань, які тобі хочеться придбати, до вісімнадцяти років, потім за все життя цими знаннями не заволодієш. Знання-це притулок і притулок, зручні та необхідні нам у похилі роки, і якщо ми не посадимо дерево поки ми молоді, то коли ми постаріємо, у нас не буде тіні, щоб сховатися від сонця »
    Престиж знання, престиж освіти стає все більш високим. Ні виховання, ні освіта не можуть бути дані в готовому вигляді. І вже зовсім не сучасними виглядають молоді люди, які не бажають ніде вчитися, розбазарювати свою юність в барах і кабаках. У них не буде будівельного матеріалу, щоб створювати те майбутнє, яке буде їм належати. 
МОДНИЙ ОДЯГ
    У нашому місті багато модних магазинів, салонів, де можна одягтися з голови до ніг (якщо, звичайно, є гроші) і виглядати сучасно. Можна зробити стильну зачіску — і ти начебто ідеш у йогу з часом. Але я не випадково кажу «начебто». Усе це тільки зовнішній бік справи. Звичайно, елегантно одягнена, доглянута людина привертає до себе увагу оточуючих. Однак тільки грамотна мова, вміння вести розмову відразу ж дадуть твоєму співрозмовнику зрозуміти, що він має справу не з пустою, а дійсно із сучасною людиною, яка знає собі ціну. А ці якості в магазині, або відвідуючи перукарню, на жаль, не придбаєш.
   Людина, одягом, манерами, пристрастями, звичайно, висловлює свій внутрішній світ. Але якщо він тільки цими засобами намагається його створити, то неминуче прикриває порожнечу, часом ховаючи її від самого себе, обманюючи себе.
Мода - цепопулярні, поширені в даний час в певному середовищі смаки, уподобання
Що ж лежить в основі моди? А лежать, безумовно, соціальні причини: характерне для кожної людини прагнення відрізнити себе від інших. І в той же час - прагнення підкреслити свою приналежність до певного шару, групи населення. Тому-то мінливість моді найпомітніше в одязі.
   Але мода може зробити вас потворним, вульгарним і зовсім не сучасним, якщо ви забули про почуття міри, смаку і доцільності. Це найчастіше відноситься до підліткам та молоді. За їх кричущими нарядами вже неможливо розгледіти індивідуальність. Таким сверхмоднікам не приходить в голову, що вони нешанобливо ставляться насамперед до себе - перетворюють себе на карикатуру, що для зрілого сучасної людини зовсім не прийнятно.
ПОВИННА ПОВАЖАТИ СВОЇХ БАТЬКІВ
СИНИ
Дві жінки брали з криниці воду. До них підійшла третя. Старенький дідусь сів на камінець біля криниці перепочити. Одна жінка й каже іншим:
- Мій синок такий спритний і сильний. Ніхто його не подужає.
- А мій співає, як соловейко. Ні в кого нема такого чудового голосу, - каже друга.
А третя мовчить.
- Чого ти про свого сина нічого не скажеш? – питають її жінки.
- Що казати? Нічого особливого в ньому немає.
Ось набрали жінки повні відра води й пішли. І старенький дідусь за ними. Ідуть жінки, зупиняються. Болять руки. Хлюпає з відер вода. Ломить спину.
Раптом назустріч три хлопчики. Один через голову перекидається, колесом ходить. Милуються ним жінки. Другий соловейком заливається, пісню виспівує. Заслухалися жінки. А третій підбіг до матері, взяв у неї важкі відра й поніс додому.
Питають жінки у дідуся:
- Що скажете, дідусю? Як Вам наші сини?
- А де ж вони, - питає старенький. – Я лише одного сина бачу.
ПАТРІОТ СВОЄЇ ДЕРЖАВИ
Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій мальовничій землі — в нашій славній Україні.
Любов до Батьківщини починається з любові до рідної хати, стежки дитинства, до мудрості народної казки. Не знаючи історії рідного народу, не можна бути громадянином своєї держави.
Як і для кожного з нас, Батьківщина для мене — це, де я народився і живу, де живуть і працюють мої батьки, — земля моїх пращурів!
Сів горобчик задумався, що йому робити
Як йому ту люту страшну зиму пережити
Сів поглянув на село й зачав щебетати
Не журіться браття милі всі села тримаймося
Бо тут таки народились, тут ми й повмираймо.
Батьківщина — це рідний дім, де на тебе чекають завжди з любов'ю і надією; це місце, до якого людина завжди повертається, де б вона не мандрувала у світі.
ДОБРА
  Гете писав: «Перед розумним треба схилити голову,а перед добрим серцем стати на коліна».

Обирає професію яка подобається
   Ставши учнем  8 класу, хлопець чи дівчина розуміють, що до самостійного дорослого життя їм залишається лише не так багато часу. Наступає час, коли не школі, не вчителям і навіть не нашим батькам, а саме вам потрібно визначити свій подальший життєвий шлях, зробити вибір долі і нести відповідальність за цей вибір. Вам самим доведеться шукати відповіді на запитання, які поставить нам життя.
   Вправа « Мозковий штурм» :  А скажіть що буде якщо людина обере професію яка їй не подобається?
УСПІШНА
Ситуація  оптиміст-песиміст
Учитель пропонує для обговорення наступну ситуацію:
 «Учень  Олексій  дуже захоплюється культурою та історією Японії. Загалом йому цікаво усе, що пов'язане з цією країною, він мріє поступити до престижного університету на факультет сходознавства. Але, по закінченню школи, учень не може здійснити свою мрію: державний конкурс дуже великий, а на контрактне навчання у родини не вистачає коштів. Урешті-решт вимушений поступити до технічного вузу.»
 Завдання гри —мають визначити позитивні (оптимісти)   і негативні (песимісти) сторони цієї ситуації.  (учні вибирають фрази)
1.Стану  професійним конструктором  і мене запросять до Японії на роботу.
2.Спробую в наступному році вступити.
3.Будь що буде, техніка не моє, але вчитися десь потрібно.
4.Навіть не уявляю чим буду займатися після навчання.
5.Ну і велике діло Японія, то цунамі, то землетруси, в нас спокійніше
6.Нічого в мене не вийде, бо вже відтепер займаюся тим що не люблю.
7. Я попрацюю зароблю грошей і вступлю туди куди хочу.
8. Тепер я на Японію подивлюся через інтернет,  а пізніше поїду.

Володіє   комп’ютером
«Цей світ чудовий, але не забути б мені повернутися»
Інтернет це великий смітник в якому є багато чого.
Мова сьогодні піде про віртуальний світ комп’ютерних іграшок та відео забавок, які можуть заманити гравця до цілком реальної пастки.
Коли під загрозою опиняється все: навчання, відносини з батьками, друзями.
Термін «комп’ютерна залежність» вперше був використаний в 1990 році. Психологи її класифікують, як форму емоційної «наркоманії». Для залежного підлітка стає важливим не результат гри, а її процес, у якому він втрачає контроль над часом.
Факти свідчать, що більшість 16-18 літніх юнаків, які мають доступ до Інтернету та грають у он-лайн ігри, місяцями, а то й роками не виходять з дому!  Один хлопець звернувся до психіатрів з проханням надати йому інвалідність через агорафобію (страх перед відкритим простором). Ніяких відхилень у нього не знайшли, але дізналися, що він просто не міг відірватися від улюбленої г
Документальні свідчення про наслідки комп’ютерної залежності:
Квітень 1999 р.
  Найгучніша трагедія в Америці зв’язана з комп’ютерними іграми. Двоє підлітків розстріляли дванадцять однокласників, вчителя і поранили ще кілька людей, розкидаючи саморобні гранати. Після цього покінчили життя самогубством. У знятому перед тим фільмі один з них говорить, що відбуватиметься щось на зразок гри . Саме ця фраза і подібність інциденту із сюжетом комп’ютерної гри послужили приводом для позову батьків загиблих дітей до виробників комп’ютерних ігор.
Серпень 2001 р.
 Двадцятидворічний житель Таїланду вмер під час гри в Counter-Strіke. Відпрацювавши зміну на заводі, він пішов до інтернет-клубу, а щоб зайве не відриватися від комп’ютера, закупив по дорозі провізію. Друзі знайшли його в критичному стані тільки наступного дня. Молоду людину доставили в лікарню, однак було вже пізно і він помер не приходячи до тями. Причиною смерті стала серцева недостатність — геймер просто перехвилювався під час гри.

 5. Підбиття підсумків заняття.
  Що ж означає «бути сучасним»? Я вважаю, річ не в мобільному телефоні, і не в комп’ютері, а в тому, що, маючи все це, ми не втратили здатності співпереживати іншим людям, бути чесними, вміти дружити, не зраджувати товаришів, домагатися поставленої мети своєю сумлінною працею.
Незважаючи на зміну часів, розвиток науки, є в житті вічні цінності. І людські риси, які цінувалися в минулому, є важливими сьогодні, будуть важливими завтра. Я переконана, що вони є обов’язковими для сучасної людини. Мова йде про доброту, чесність, порядність, здатність прийти на допомогу, захистити слабких.




суботу, 15 жовтня 2016 р.

                     
                     Екологічне шоу « Еврика»


Мета:
  • сприяти формуванню у дітей екологічної свідомості, усвідомлення ними цінності та унікальності Природи;
  • навчити розуміти необхідність виконання правил безпечної поведінки; охарактеризувати екологічні проблеми, причини та наслідки забруднення середовища для життя і здоров’я; формувати навички економного використання природгніх ресурсів.
                                                                        Хід заняття
1.Вірш про біологію
Найдавніша на планеті
Між наук цариця, –
Біологія – ти наша
Вірна помічниця.
Чи рослини садиш, друже,
Чи пливеш морями, –
Скрізь вона тобі послужить,
Всюди вона з нами.
У колгоспі чи у місті
В відкритті галактик,
Навіть лікар у лікарні
Мусить її знати.
Щоб лікарями могли стати
І у космосі літати –
Треба перш за все
Біологію нам знати.
Хто науку цю цікаву
Добре знатиме,
Той ніколи в кожнім ділі
Не блукатиме!

1. ПРИВІТАННЯ ( команди учнів називають свою команду).
2. Бліц турнір ( 8 питань кожній команді).


8 кл.
 1.Наука про взаємозвязки між живими організмами і навколишнім середовищем (екологія)
2. Найменша структурна одиниця живого організму. Цеглинки з яих збудовані всі живі організми. (клітини)
3. Як називається процес відновлення втрачених частин організму. ( регенерація)
4.  Наука яка класифікує всі живі організми( Систематика).
5. Як називаються ті живі організми які не мають власної клітини (віруси).
6. Як називається процес розвитку організму з незаплідненої яйцеклітини , воно можливе у бджіл та мурах.(партеногенез).
7. Тканина з якої складається череп людини ( кісткова або сполучна).
8. Як називається жіноча статева клітина ( яйцеклітина).


9 кл.
1. До якого класу відноситься ластівка сільська ( птахи).
2. До якого виду відноситься людина ( Homo sapiens).
3. Як називаються перші сучасні люди (кроманьйонці).
4. Як називаються організми у клітинах яких немає ядра ( прокаріоти).
5. Як називають тварину в організмі якої є і чоловічі і жіночі статеві клітини ( гермафродити).
6. Як називається наука яка вивчає як працюють всі органи і системи органів ( фізіологія).
7. Без чого не можливе процвітання таких наук як цитологія і вірусологія ( мікроскопа).
8. Хто ввів назву гомо сапієнс ( К Лінней).


10 кл.
1. Як називається клітина крові яка переносить кисень. ( еритроцити).
2. Як називаються органи ендокринної системи (залози).
3.  Рідке середовище клітини ( цитоплазма)
4. Перелічити які органи входять до дихальної системи.
5. Наука про плазуни ( герпентологія).
6. Як називаються клітини хрящів ( хондроцити).
7. Скільки рас існує в теперішньому світі( 3).
8. Яка частина мозку відповідає за орієнтацію в просторі( мозочок).


11 клас
1. Як називаються організми в клітинах яких є ядро ( еукаріоти).
2.Що утворюється при злитті двох статевих клітин  ( зигота).
3. Які 3 типи зубів є у ссавців? ( ікла кутні різці).
4. Тип запліднення в організмів коли  статеві клітини однакові за розміром  (ізогамія ).
5. Який вчений ввів термін екологія ( Геккель).
6. Чим прикріплюються до дна водорості ( ризоїдами).
7. Які рецептори сприймають світло і кольори ( фоторецептори).
8. Тип розмноження притаманний гідрам ( брунькування).

3. Перегляд відео «Екосело».


4.Створення плакатів-колажів « Мій Екобудинок» .Учні повинні за визначений час створити колаж , подати ідеї щодо облаштування власної оселі , яка буде економною в плані використання природніх ресурсів. Кожна ідея оцінюється суддями.


5. Перегляд відео « Екологічні проблеми».

6. Проект « Нижні Станівці – ЕКОМІСЦЕВІСТЬ»
( Плакати, Картинки,  фломастери,  клей,   ножиці, лінійки, конвертики.)  
Учні в конвертах знаходять 10 слів які вони мають використати в своєму проєкті, це приносить їм додаткові бали. Кожна їхня ідея як покращити екологічний стан села оцінюється суддями.


7. Вірш про природу

8.Підбиття підсумків нагородження переможців.

         Тема: Вплив емоційної складової на ефективність                    навчальної діяльності учнів на уроці біології. 

                                       (індивідуальний творчий проект)


                                                                                        Автор – Ткачук Оксана Володимирівна


                                    Зміст


І. Вступ………………………………………………………………………….3
1.Основна частина……………………………………………………………..5
1.1 Теоретичний огляд………………………………………………………....5
1.2 Функції емоцій……………………………………………………………..5
1.3 Прийоми для формування емоційного компоненту……………………..6
1.4 Вплив оцінки на емоційний стан учня……………………………………8
2.Опис власного досвіду……………………………………………………….10
2.1  Розробка уроку……………………………………………………………..10
2.2  Рефлексія…………………………………………………………………….12
3. Висновки………………………………………………………………………14
4.Список використаної літератури……………………………………………...15
5 Додатки…………………………………………………………………………16



                                                                  Вступ
    В українській системі освіти йдуть бурхливі зміни: вводяться нові технології, нові програми, нові вимоги та ін. Навколишній світ змінився і відповідно до цього змінюється навантаження на учнів, які пізнають його закони.  Учень, пристосовуючись до них, повинен бути не тільки у фізичній формі, здоровим, щоб зберігати свою працездатність, а й мати  душевні сили, щоб рухатися вперед. Для підвищення ефективності навчальної діяльності учня необхідно вміти об'єктивно оцінювати свої емоції, навчитися ними керувати, звільнятися від емоційної напруги.
   Усі дослідники визначають емоції як необхідний компонент нашого життя. Саме вони змушують нас діяти, приймати рішення. Адже саме значення «емоція» має на увазі, що воно пов'язане з рухом, тому що його основа визначається  латинським  словом  movere - зміщувати, рухатися. Рухатися в напрямку покращення життя, покращення навчання, покращення засвоєння на належному рівні знань з біології.  Емоції слугують одним із головних механізмів внутрішньої регуляції психічної діяльності та поведінки, які спрямовані на задоволення актуальних потреб .
   Актуальність проблеми  вплив емоційної складової на ефективність навчальної діяльності учнів на уроці біології полягає в тому, щоб максимально зацікавити предметом,  сфокусувати увагу учнів. Робота вчителя спрямовується в даному випадку на розвиток емоційного компонента мотивації, головною характеристикою якого є емоційні переживання школяра в навчальній діяльності. Навчання охоплює емоційну сферу учня, тому, впливаючи на неї, учитель стимулює мотивацію або, навпаки, глушить її.  Сучасний урок біології має бути демократичним, тобто проводитися не для учнів, а з учнями, з урахуванням їхніх потреб та інтересів. Вчитель виступає як організатор процесу навчання, консультант,
                                                                   
 який не концентрує навчальний процес на собі, а спрямовує роботу так , що
учень не відчуває труднощів при опрацюванні того чи іншого матеріалу.
   Результати навчання досягаються через взаємні зусилля учасників процесу навчання, за умови чіткої організації, що передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне рішення проблем на основі аналізу обставин та відповідної ситуації , використання відео, використання мультимедійних приладів , складання схем, пошук потрібного в підручнику,  навчання один одного, складання учнями тестів, пошук цікавої інформації в інтернеті тощо. Обов'язковим є позитивні емоції на уроці,  при подачі нового матеріалу, при оцінюванні, при спілкуванні.
   Мета проекту полягає в тому щоб стимулювати у вихованців бажання вчитися, зробити  урок  побудований виключно на позитиві, незалежно від навчальних досягнень. Під час процесу повинна панувати не мертва дисципліна, а робоча обстановка , де учні спілкуються, творчо та креативно  мислять, постійно висловлюють свої думки і спільно вирішують, які з них правильні.
   Таким чином ми отримуємо цікаву роботу на уроці, бажання учнів вчитися, бажання вчителя працювати, комфортну атмосфера на уроці, хороші навчальні досягнення, тож вчитель заряджається енергією учнів і професійно не вигорає.    
    Проте існує ризик, коли вчасно не виконаний той чи інший етап уроку або бесіда переходить поза межі біології.  

                                               
                                     1.Основна частина
1.1 Теоретичний огляд.
       Емоційний стан  і самооцінка є взаємозалежними чинниками, що впливають на розвиток особистості. У зв'язку з модернізацією сучасних підходів до організації навчально-виховного процесу з'являється новий етап у структурі уроку - мотивація навчальної діяльності.  Вплив емоційної складової на формування мотивації до навчання є великим. Те що мені подобається, викликає в мене позитивні емоції, отже я це досконало вчу. Особливо актуальною проблема впливу шкільного навчання на психоемоційний стан дітей. Організація навчання з урахуванням психічного стану може бути потужним чинником поліпшення соціальної адаптації й психічного розвитку особистості, бути резервом підвищення продуктивності навчання.
1.2 Функції емоцій
Будь-який учень, який хоче максимально використовувати обов'язкові роки навчання у школі вже у старших класах розуміє, що повинен знайти всередині себе мотор, що змушує вчитися далі, робить навчання легше, що дозволяє справлятися з небажанням часом вчитися. Він повинен не тільки тренувати свої органи почуттів, увагу, пам'ять, але ще й вміти культивувати в собі позитивні емоції, керувати своїм емоційним станом і отримувати користь з негативних емоцій. Адже відчуття самодостатності і саморозвитку, гордість перед іншими, радість відкриття - емоції позитивні, які наповнюють життя змістом.
Негативні емоції теж підштовхують до навчання: боязнь отримання поганих оцінок, страх провалу на іспитах, заздрість до успіхів інших. Проте здоров'я необхідно зберегти, не псувати його зайвим емоційним напруженням.
                                         
Спонукальна функція. Виражається в спонуканні учнів до навчання внаслідок певних емоцій.
Відбивна функція. Виражається в оцінці подій і світу в цілому. Емоції охоплюють весь організм і становлять майже миттєву і інтегральну оцінку поведінки в цілому, що дозволяє визначити корисність і шкідливість. Якщо нам щось подобається чи не подобається, то таке емоційне ставлення передує свідомому аналізу. Емоції - це не що інше, як відображення нашої душі.  
Перемикаюча функція. Вона полягає в тому, що емоції часто спонукають людину до зміни своєї поведінки. Емоційні переживання спрямовують людину або діяти в колишньому напрямі, або змінювати тактику поведінки і саму поведінку для досягнення мети.
Підкріплювальна функція. При навчальній діяльності існує вироблений умовний рефлекс, який відповідає за отримання задоволення через отримання нагороди. Отже, отримання нагороди пов'язано з виникненням позитивних емоцій.
Комунікативна функція. Вона визначається мімікою, жестами, позами, змінами інтонації, що є "мовою людських почуттів". Ця функція емоцій дозволяє людині передати свої переживання іншим людям.

1.3 Прийоми для формування емоційного компоненту

 Учителеві варто заохочувати емоційні прояви учнів у природних умовах навчально-виховного процесу, допомагати учням усвідомлювати їх.
Для цього можуть бути використані такі прийоми:
підбір неважких, але захоплюючих завдань, що створюють у класі особливий радісний настрій, грайливий стан, дозволять відійти від напруги;
попросити учня описати, проговорити свій емоційний стан у найбільш
                                                 
напружені, проблемні моменти уроку;
демонстрація вчителем розмаїтості пережитих на уроці емоцій, промовляння їх уголос для учнів
формування мотивації необхідно починати саме з емотивного компонента як найбільш чуттєвого до стимулюючих впливів.
Призначення системи емоційного впливу полягає в тому, щоб викликати в учня цікавість - причину пізнавального інтересу, що, у свою чергу, здатна підтримати повсякденну навчальну роботу, направляти сприйняття, пізнання, дії.
                   Способи емоційної стимуляції учнів:
Показати цілісну значимість досліджуваної дисципліни (використання у викладанні загальних і великих планів, широких абстрактних узагальнень і конкретних подробиць, застосування навчального матеріалу в повсякденному житті, знайомство з особливостями предмета для розвитку особистості).
Забезпечити реалізацію учнями тенденції до діяльності
Заохочувати самостійність учнів, надаючи лише необхідну допомогу .
Звертати увагу та постійно відзначати високу активність кожного учня. У повноті використовувати на заняттях навчальний час, постійно чергуючи види діяльності викладача й учнів, використовуючи різноманітні прийоми, методи, форми роботи.
Варто будувати з учнями доброзичливі, відкриті, емоційно насичені відносини у процесі навчання, спрямовані на формування й заохочення відчуття себе та іншої особистості, потреби в самоствердженні, самоактуалізації.
Необхідно бути емоційно відритим самому та приймати емоційність своїх учнів.                                              
1.4 Вплив оцінки на емоційний стан учня
    Реформування національної освіти зумовило кардинальні зміни у системі оцінювання навчальних досягнень школярів. Запропоновані нові критерії оцінювання, мають на меті реалізацію принципів гуманізації і демократизації освіти й спрямовані на суттєву переорієнтацію процесу навчання, яка забезпечувала б особистісний розвиток кожного учня.
     Оцінка може виступати як:
   1) емоційне ставлення вчителя до навчання учня, що виражається за допомогою слова, жесту, міміки, які означають згоду, схвалення, незгоду, незадоволення тощо. Позитивне емоційне оцінювання підтримує віру дитини у свої сили і можливості, негативне – спонукає до усунення виявлених помилок та недоліків у навчанні;
   2) мотивоване оцінне судження, що дає учневі можливість усвідомити, як саме він справився з роботою, що вийшло добре, в чому помилка, як її краще виправити. При цьому треба дбати про домінування позитивних переживань, тому будь-яке оцінювання повинно ґрунтуватися на доброзичливому ставленні до дитини. Наприклад: "Андрійко гарно охарактеризував велике коло кровообігу, однак не вказав де воно починається, мабуть не вивчив до кінця. Сподіваюсь, що на наступний раз він розкаже нам значно краще", "Мені приємно, що тести виконав самостійно, хоч і помилився в одному ". Важливо, щоб якісна характеристика відповіді завжди передувала кількісній оцінці результату. Це стимулює дитину до роботи над собою, утверджує позитивні емоції, оскільки усвідомлюється справедливість оцінки;
   3) оцінка у вигляді цифрового балу.
 Оцінка здатна викликати в учня гаму гострих і глибоких переживань: радість успіху, задоволення, сором за невдачу, підвищену тривожність тощо. Позитивні емоції, пов'язані з одержаною оцінкою, вчені вважають могутнім стимулом навчання, негативні – навпаки, погіршують загальний стан
                                                     
школяра, знижують його працездатність. Тому, якщо підбадьорити учня, схвалити його відповідь, роботу – це добре впливає на школяра.  Позитивна емоція, пов'язана з оцінюванням знань, стимулюватиме досягнення більш високих навчальних результатів, негативна ж може в одних випадках здійснювати дезорганізуючий вплив на діяльність, а в інших – активізувати її, тобто спонукати до усунення перешкод.
   Безумовно, оцінюючи результати навчання, вчитель має дбати про домінування позитивних переживань, пов’язаних із оцінюванням знань.
     Диференційований характер оцінки потребує від педагога враховувати індивідуальні особливості учнів та специфічні особливості навчального предмета і навчального матеріалу. Для цього йому необхідно знати психологічні особливості психічних процесів, темпераменту кожного учня. Деякі вчителі схильні занижувати оцінки флегматичним, меланхолічним дітям, а холерикам завищувати. Однак шкільна практика свідчить, що зовнішня активність не завжди адекватна високому рівню знань, а тим часом несміливі, неактивні учні можуть добре знати навчальний матеріал, але бояться піднімати руку. Стимулюванню навчальної діяльності учнів сприятиме використання методу заохочення, який виражається у різних видах емоційного ставлення до відповіді (погодження, підбадьорення, схвалення тощо). Наприклад: "Молодець!", "Дуже добре!", "Вже набагато краще, але не забувай про ...", "Ти стараєшся, тому у тебе обов’язково все вийде". Здебільшого слід заохочувати дітей сором'язливих, пасивних, рідше і стриманіше – самовпевнених.
   Оцінка має спонукати школяра краще вчитися. Адже бувають випадки, коли вчителі використовують оцінку як покарання за будь-які вчинки учня (за порушення дисципліни на уроці, забутий вдома підручник чи зошит).

                                                     
2.Опис власного досвіду
2.1  Розробка уроку (зразок).
             ТЕМА: ТЕМПЕРАМЕНТ І ХАРАКТЕР ЛЮДИНИ.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 9. ВИЗНАЧЕННЯ ТИПУ ТЕМПЕРАМЕНТУ.
  МЕТА: ознайомити школярів з поняттями темперамент і характер людини; визначити індивідуальні особливості формування темпераменту і характеру людини; в ході практичної роботи визначити особистий тип темпераменту
  ТИП УРОКУ: комбінований
Основні поняття та терміни:………..
                                                           ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання вчителя і учнів з елементами тренінгу , вправа « Мікрофон»       (який в тебе настрій).
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
1. Що таке поведінка?
2. Від чого може залежить поведінка людини? ( Вправа  « Мозковий штурм»).
3. Що таке звички?
4. Як виникають гарні і погані звички? (Скласти на дошці схему «Гарні та погані звички»)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ Й ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
      Навіть ваш не досить насичений життєвий досвід підказує те, що люди різняться за енергійністю і витривалістю, за своїм темпом роботи, за емоційністю реакції на успіх чи невдачу. Що являється ж причиною таких індивідуальних особливостей у психіці і поведінці людини? Напишіть 3 риси свого характеру і характеру свого сусіда по парті, які вас відрізняють .
                                                       
Наприклад,  швидкий-повільний; емоційний-стриманий; непосидючий-
спокійний і т.д. А чи не задумувалися ви, чому це так? Навіть якщо двоє дітей виховуються в одній сім'ї, переважно вони різні.
(Обговорення)

IV. НАДАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Повідомлення теми уроку.
ТИПИ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ ЛЮДИНИ ТА ТЕМПЕРАМЕНТ
1. Історичні відомості про відкриття типів темпераменту людини.
2. Ознаки типів темпераменту .
3. Перегляд  відео як реагують на труднощі люди з різними типами темпераменту.
ТЕМПЕРАМЕНТ ТА ПСИХІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Проявами темпераменту являються, перш за все, розумова активність та емоційність. Проявом інтелектуальної активності являється допитливість й прагнення до різних вражень, до певної розумової роботи. Емоційна сторона темпераменту проявляється через сприйнятливість й збудливість людини.
Рис. 2. а — флегматик, б —меланхолік, в — холерик, г — сангвінік
      Необхідно розуміти, що добрими, правдивими, тактовними або, навпаки, брехливими, злими і грубими здатні бути люди із будь-яким типом із типів темпераменту. Немає поганих чи хороших типів темпераменту, саме тому не дозволяється виправдовувати дефекти власного характеру природженими властивостями. Потрібно знати про сильні і уразливі сторони своєї психіки та цілеспрямовано вдосконалювати позитивні риси характеру.
                                                   
Вправа « Акторська майстерність» ( 4 учні без слів, тільки емоціями показують можливі ознаки різних темпераментів і потрібно вгадати який це тип)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
1. Вправа « Який я» (на дошці прикріплені 4 великі смайлики: холерик, сангвінік, меланхолік та флегматик. На столі стікери з написами, де вказано ті чи інші характеристики. Учні приклеюють їх до потрібного обличчя)
2. Вправа « Психолог»  (визначити приблизно який тип темпераменту  у вчителя біології та у директора школи).
    ПРАКТИЧНА РОБОТА № 9.
Визначення власного типу темпераменту
Тестування.
VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ
Фронтальна бесіда:
1. назвати  ознаку типу темпераменту через яку людина може мати певні труднощі і ознаку яка допоможе їй в життєвих ситуаціях;
2. чи допоможе керівнику вміння визначити темперамент своїх підлеглих;
VIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дослідити, чи передається темперамент спадково. Чи приказка « Верба грушки не родить»  поширюється на темперамент? Встановити який темперамент у батьків та, за можливістю, у дідуся з бабусею.
2.2 Рефлексія.
   На початку уроку традиційно може проводитися рефлексія емоційного стану та настрою, місце цього виду рефлексії обумовлене встановленням необхідного емоційного контакту з класом. Часто цей вид рефлексії використовується і в кінці заняття для закріплення його успішного результату. Рефлексія діяльності допомагає оптимізувати навчальний процес. Учні з її допомогою осмислюють свій образ роботи з навчальним матеріалом
(методи, прийоми, вправи). Тобто вони самі беруть участь у підвищенні ефективності навчального процесу. Часто використовується така рефлексія на етапі актуалізації знань, умінь, навичок. В кінці уроку також вельми продуктивний цей вид рефлексії, адже він дозволяє оцінити активність учнів на всіх етапах уроку. Ще один вид - рефлексія змісту навчального матеріалу. Вона допомагає виявити такий фактор, як усвідомлення змісту матеріалу. У цьому випадку використовуються різні прийоми, засновані на злитті наявних знань з новими, на аналізі суб'єктивного досвіду. Рефлексія в кінці уроку це вже, як кажуть, класика жанру. Вчителю важливо не тільки дізнатися і зрозуміти емоційний стан учня у фіналі навчального заняття, але й те, наскільки продуктивним для нього став урок. Учні повинні оцінити свою активність на уроці, корисність і цікавість форм подачі знань, захопливість уроку, колективну роботу. Вони можуть по ланцюжку висловитися про значущі для них цінності уроку: Фрази  повинні бути такими що підвищують самооцінку учня.
Я навчився ...
Я зрозумів, що можу ...
У мене вийшло ...
Я придбав ...
Мені захотілося ...
Мене надихнуло ...
    В епоху розвитку  комп'ютерних технологій варто більше звертати увагу на спілкування учнів на уроці, не віртуальне, а реальне, не сповнене негараздів та невдач: « Ти не вивчив»; « Ти не вмієш», а оптимістичне:            «Спробуй і в тебе вийде»; « Мені цікава твоя думка".


4. Висновки
   Таким чином, урок на кожному його етапі повинен бути цікавим, емоційно позитивним. Учні повинні вести себе впевнено та розкуто, відчувати що вони все можуть, все розуміють. Це  сприятиме кращому засвоєнню будь-якої інформації . Навчання не зводиться до передачі знань, умінь та навичок, воно створює умови для виховання в широкому розумінні, коли мислення приводиться у правильне співвідношення з волею, почуттями, бажаннями, що є основою формування самосвідомості.
     З точки зору тактики, вчитель повинен забезпечити умови для прояву нестандартності в сприйнятті та інтерпретації будь-якого (навчального, комунікативного та ін.) завдання. З точки зору стратегії, вчителю дуже важливо самому бути готовим до цих незвичних поворотів уроку, проблем, які виникли і їх вирішенням, оскільки якщо не буде цієї установки, то пізнання як творчий процес просто не відбудеться.
      При розробці уроків з урахуванням даної проблеми бажаним результатом є покращення навчальних досягнень учнів за рахунок емоційної складової.  Видатний педагог Ш. Амонашвілі писав в своїх працях : « Якщо йти до дітей на урок без серця, урок не вдасться. Технології відбудуться, методи застосуються, а урок не відбудеться.  Урок  це коли дитина набирається світла, добра, неважливо чи математика це, чи біологія. Якщо вести урок без серця, вас побачать діти, щось запам'ятають, здадуть щось, потім екзамен, ви поставите оцінки, а потім вони «виплюнуть» ті знання і все. Знання і добро залишаться якщо ви своє серце віддали дітям, якщо учні на уроках отримували позитивні емоції»(додаток № 1).



                                      Список використаної літератури.

http://ru.osvita.ua/school/method/psychology/788/
https://www.google.com.ua/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B0%20%D0%B4%D1%96%D1%8F%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D1%8C%20%D1%82%D0%B0%20%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%86%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%20%D1%83%D1%87%D0%BD%D1%96%D0%B2
 http://www.argo1.com.ua/4.htm  
  http://studentam.net.ua/content/view/7796/97/
http://ru.calameo.com/read/001684312a660618a753c
http://www.appsychology.org.ua/data/jrn/v10/i23/67.pdf
Естетика і етика педагогічної дії. Збірник наукових праць. Київ-Полтава, 2011
Амонашвили Ш.А. Воспитательная и образовательная функция оценки учения школьников. – М.: Педагогика, 1984. – 296 с.

                                                     
                                       

                                 Емоційний комфорт на уроці                                      Подобається вчитель                                 Подобається предмет біологія
                                Хороші навчальні досягнення          Вибір професії в майбутньому де потрібні знання з біології

                                                           16